Megdöbbentő eredmény: elfogadjuk az adócsalást
Forrás: BAMA.HU
Több ezer nagy- és kisvárosban, illetve falun élő embert kérdeztek meg az adózási szokásaikról, a közpénzek felhasználásával kapcsolatos véleményükről egy most elkészült tanulmány szerzői. Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogram segítségével végzett felmérés eredményét összegezve dr. Szilovics Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Állam-, és Jogtudományi Karának tanszékvezető docense úgy vélekedett, hogy csak az igazolódott, amit eddig is gondoltak a témáról, ám nem volt rá kézzel fogható bizonyíték. A kutatás megdöbbentő eredményeket hozott.
Öt évig tartó kutatómunka eredményét foglalta most elkészült tanulmánykötetébe dr. Szilovics Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának docense. Egyetemi hallgatók közreműködésével, kérdőívek segítségével kérdeztek meg mintegy 2500, többek között Pécsett, Komlón, az Ormánság falvaiban, illetve az ország más településein élő embert többek között a közpénzekről, és az adózással kapcsolatos felfogásukról.
– Bebizonyosodott, amit eddig is gondoltunk mindezekkel kapcsolatban – mondta a Dunántúli Naplónak dr. Szilovics Csaba. – A válaszadóink között, akik szerintünk leképezik a társadalom egészét, szembeötlő a jogszabályoktól való elidegenedés, legfőképpen az adórendszerrel szembeni nagy mértékű elutasítás. Az adózók többsége a rendszert bonyolultnak, gyakorta változónak, igazságtalannak tartja. Ennél is megdöbbentőbb, hogy véleményük szerint az adófizetés a kapcsolatok segítségével megkerülhető, valamint meglepő az is, hogy megértőek az adócsalásokkal szemben.
Szilovics Csaba elmondta, abban a tekintetben is igazolódott előzetes várakozásuk, hogy az emberek elégedetlenek a közpénzek felhasználásának módjával. A kutatásból kiderült az is, hogy ugyan az emberek próbálnak jogkövető módon élni, de ez nehezen megy a gyakorlatban. Más bűncselekményekhez hasonlóan elutasítják a nagy mértékű adócsalást, de a kisebb mértékűek elfogadottsága jelentős.
A válaszadók többsége elítéli az egyéni érdekből fakadó adóelkerülést, de el tudja fogadni, ha az a család megélhetésének érdekében történt. Néhány jellegzetes formáját, például a számlaadás elmaradását a megkérdezettek többsége már nem is érzi sem erkölcstelennek, sem jogellenesnek.
És számla nélkül?
A kérdőíveken többek között ez a két kérdés is szerepelt: vásárolt-e már számla nélkül, illetve késett-e már az adófizetéssel. Előbbire a megyeszékhelyen élők 58, a másutt lakók 42 százaléka válaszolt igennel, utóbbira 67, illetve 33 százalékuk felelt igennel. E két kérdéssel a kutatók azt próbálták tisztázni, hogy a jogkövetés két alapelemében mennyire járnak el jogszerűen a válaszolók, ami egyben a polgárok közpénzekhez való viszonyulását is jelzi.
